Haber

Suriye: Türk hükümeti insanlığa karşı suç işliyor

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke’ye içme suyu kaynağını keserek “insanlığa karşı suç” işlediğini savundu. Türkiye’yi su kaynağını kesmekle suçlayan bakanlık yaptığı açıklamada, “Bu durum, özellikle eşi benzeri görülmemiş sıcakların yaşandığı bir dönemde halk sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Su, siyasi amaçlara ulaşmak için bir silah ve araç olarak kullanılıyor.”

‘BM HAREKETE GEÇMELİ’

Türkiye’nin Suriye’deki varlığını ‘işgal’ olarak tanımlayan bakanlık, Birleşmiş Milletler’e (BM) de davette bulundu. BM’ye uluslararası hukukun toplu ihlalinin durdurulması için kararlı ve etkili adımlar atması çağrısında bulunan Suriye Dışişleri Bakanlığı, acil ve etkili adımlar atılması gerektiğini bildirdi. Açıklamada, “ABD ve Türk kuvvetlerinin Suriye’deki yasadışı varlığına son vermesi gerekiyor” denildi.

ERDOĞAN ‘Görüşmeye KAPALI DEĞİLİZ’ DEDİ

Körfez ülkelerine yaptığı ziyaret öncesi açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Şam ilişkilerine değindi. Erdoğan, “Suriye ile kapıyı kapatmaktan bahsetmiyoruz. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu